KOMUNIKAT!!!

1.Ks. Arcybiskup Józef Górzyński  w związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,

b. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

c. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

d. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

e. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą,

f. siadamy w bezpiecznej odległości przynajmniej jednego metra od innych osób,

g. w konfesjonale zostały zamontowane folie ochronne,

h. z kościoła wychodzimy zachowując bezpieczną odległość,

j. kancelaria pozostaje otwarta wg. Stałych terminów. Prosimy o ile to możliwe o załatwianie spraw drogą telefoniczną w godzinach otwarcia kancelarii ( wtorek i czwartek od 16-18). W sprawach pilnych jesteśmy do Waszej dyspozycji.

k. chorych odwidzimy tylko w pilnych sytuacjach z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa,

3. Informacje odnośnie niedzieli 15 marca.

a. zgodnie z rozporządzeniem na Mszy świętej nie może przebywać więcej niż 50 os.  Zachęcamy do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

b. Msze święte będą odbywały się według porządku niedzielnego w małym oraz dużym kościele. Z uwzględnieniem małego kościoła msze święte będą odprawiane 15, 22 oraz 29 marca w następującym porządku:

Duży kościół na ul. Żytniej: 8.00; 10.00;11.30; 13.00; 18.00

Mały kościół na ul. Żniwnej: 8.15 ; 10.15 ; 11.45 ; 18.15

Zachęcamy do tego, by pozostać w domu i korzystać z transmisji radiowej bądź telewizyjnej.

4. Informacje odnoście nabożeństw i wspólnot

a. odwołujemy spotkania wszystkich wspólnot, nabożeństw: gorzkie żale, Nowenna do MB Nieustającej Pomocy, droga krzyżowa  dla dzieci.

b. Msza Święta jest odprawiana każdego dnia o godz. 8.00 i 18.00.

c. Droga krzyżowa dla dorosłych w piątek o godz. 17.15.

d. odwołujemy katechezy dla rodziców dzieci komunijnych i kandydatów do sakramentu bierzmowania.

5. Zachęcamy, aby codziennie o godz. 20:30 odmawiać różaniec. My jako duszpasterze będziemy modlili się w kościele BEZ UDZIAŁU WIERNYCH. Was zachęcam do modlitwy INDYWIDUALNEJ W DOMU.

6. Propozycje transmisji Mszy Świętych w telewizji i internecie:
– 7:00 – z Łagiewnik – TVP 1, TVP Info – transmisja CODZIENNA począwszy od jutra
– 9:00 – z Świątyni Opatrzności Bożej – Polsat News
– 9:30 – Jasna Góra – kaplica Cudownego Obrazu MB – TV Trwam
– 10:55 – również z Jasnej Góry – TVP 1

– 11:00 – Olsztyńska Katedra – strona gazety olsztyńskiej
– 11:00 – z kościoła seminaryjnego w Warszawie – tvn24.pl
– 13:00 – z kościoła św. Joachima w Sosnowcu – TVP Polonia

Transmisje radiowe:
– 7:00 – Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie – Radio Olsztyn
– 9:00 – Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie – Program 1 Polskiego Radia, Radio Maryja
– 19:00 – Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie – Program 1 Polskiego Radia